Əvvəlcə komandanı bütün peşəkar klublar kimi çarter deyil, Bakı-İstanbul-Kişinyov adi sərnişin reysi ilə Moldovaya yola salırlar. Əziyyət çəkə-çəkə 9 saata ünvana çatırlar.
Bu qədər uzun yolçuluq və yorğunluq futbolçuları qətiyyən ruhdan salmır, ertəsi günü layiqli qələbə qazanıb, yenə də eyni əziyyətlə bura qayıdırlar. Onlar havadaykən bizim futbol dühalarımız başlayırlar qələbəyə kölgə salmağa ki, "Neftçi" "küçə komandası"nı (oxu – “Sperantsa"nı) udub.
Biz azərbaycanlıların kimisə "küçə komandası" adlandırması da taleyin başqa bir ironiyasıdır. Yadıma 2018-ci il düşür. Təkcə bu bir ildə iki klubumuz avrokubokda Malta və Lüksemburq təmsilçilərinə biabırçı nəticəylə məğlub olaraq mübarizəni dayandırıb, əsas millimiz isə Malta yığmasını uda bilməyib.
Malta və Lüksemburqu...
Yəni ofisiant və santexniklərdən təşkil olunmuş həvəskar komandaları. Elə bu faktlar kifayətdir deyək ki, olmayan uğurlarımızın arxasında gizlənib, yekəxanalığımızdan, başqalarını aşağılamaq şakərindən əl çəkməliyik. Və başqa bir ayıbımıza kor olmayıb soruşmalıyıq ki, milyonlarla büdcəsi olan klubun sahibləri, rəhbərliyi öz məşqçilərini, futbolçuları, texniki personalı uzaq səfərə gedərkən niyə bu qədər əziyyətə salır?
Avroliqanın ikinci mərhələsində “Arsenal”la oyuna da “Neftçi” bir zülmlə gedib çıxır. Yenə adi, sərnişin reysi ilə. Daha da pisi AZAL-dan qaynaqlanan problem səbəbindən komanda Bakıda 6 saat gözləmək də daxil Tula şəhərinə hardasa 11-12 saata çatır. Oyuna bir gün qalmış. Matç öncəsi normal məşq keçə bilmir. Psixoloji və fiziki yorğunluq da bir tərəfdən. Amma Roberto Bordin həqiqətən güclü mütəxəssisdir ki, qısa zamanda komandasını toparlaya bilir. Nəhayət, bütün “Neftçi” komandası başda Bakıdan Tulaya getmiş sədaqətli fanatlarının da dəstəyi ilə əsl əzmkarlıq və fədakarlıq nümayiş etdirərək Rusiyada əla bir qələbə qazanır. Fanatlar məhz belə - güclü, üst səviyyəli “Neftçi”nin qayıtmasını neçə il idi gözləyir və arzulayırdı. Belə oyunla “Neftçi” doğrudan da elə bu mövsüm Avropa Liqasının qrupunda yarışmağı haqq edir.
Parlaq qələbədən sonra isə “Neftçi”nin Müşahidə Şurasının sədri Çingiz Abdullayev Feysbukda sevincək halda bunları yazır:
“Arsenal - Neftçi 0 : 1
Hamini təbrik edirəm! Sabah xüsusi təyyarə "Neftçi" üçün uçacaq!”
Sonuncu cümləni bir də oxuyun: sabah xüsusi təyyarə "Neftçi" üçün uçacaq!”
Bəlkə də bu, “Neftçi”nin sponsorunun qələbəyə görə mükafat olaraq etdiyi jestdir. Yaxşı, amma bir o qədər də gecikmiş addımdır. Çünki xüsusi təyyarə “Neftçi”yə qayıdanda deyil, məhz gedəndə lazım idi.