Sərlövhəyə çıxardığım bu fikri bu günlərdə yumoristik bir verilişdə eşitdim. Sözün düzünü zarafatla da deyərlər.
Odur ki, cənab Barış Şimşək, hansı ki, AFFA-nın Hakimlər Komitəsinin sədridir, gərək cavab verə ki, o, tutduğu bu vacib vəzifədə həqiqətən peşəkar fiqurdumu, yoxsa sadəcə riyakar qüvvələrin əlində oyuncağa çevrilmiş marionetmi?
Dünən "Neftçi" - "Sumqayıt" matçında baş verən hakim hoqqabazlığını izləyəndə heyrətə gəlməyə bilmirdin. Bizdə VAR sistemi nəyə, kimə xidmət edir? Ümumiyyətlə, xidmət edirmi?
Düzdür, o "Neftçi" üçün ayrı dərddir ki, niyə komanda əzəli rəqibi "Qarabağ"dan düz 28 xal (!) geridədir, o ayrı problemdir ki, niyə klubun idarəetməsi illərdir düzəlmək bilmir, o ayrı bəladır ki, niyə transferlərin çoxusu zay çıxır. Niyə, niyə və yenə də niyə?
Amma indi, əlbəttə, mövzu bu deyil.
89-cu dəqiqədə komanda qol vurur, baş hakim Elçin Məsiyev qolu hesaba almır. Bəlkə də haqlıdır. Bəlkə də. Yüz faiz demirəm.
90+6-cı dəqiqədə "Sumqayıt"ın futbolçusu cərimə meydançasında "Neftçi"nin mümkün qolu vurmağa yaxın olan oyunçusuna qarşı açıq kobudluq edir. Bütün Avropada belə epizoda penalti verərlər. Hətta qonşu Gürcüstanda da. Sonra da gileylənirik ki, niyə Gürcüstanda futbola maraq çoxdur, bizdə isə tribunalar bom-boş olur.
Amma bəli, bizdə hakim qayda pozulduğu epizoda penalti vermir, pozulmayana verir. Sırf hakimlərin həm də belə səhvlərini düzəlmək üçün bura gətirilən və bir ətək pul alan Barış bəy niyə o səhvləri düzəltmir? Bir deyil, iki deyil, beş deyil, on deyil... Hansını deyəsən? Belə sədrlik, idarəçilik olarmı, əfəndim?
Hə, həmin epizoda baxıram. "Hakim də insandır, səhv edə bilər" deyib üzərindən keçmək istəyirsən, amma qəfil yadıma düşür ki, bizdə axı, VAR da var. Guya var da. Guya. O VAR-a da "Neftçi" - "Sumqayıt" oyununda Rəşad Əhmədov adında hakim olan şəxs "baxır". Və nə hikmətdirsə, heç ondan da səs çıxmır. Hakimlər hesab edirlər ki, həmin epizodda penalti yoxdur.
Görünür, hakimlər ayrı, biz isə ayrı-ayrı oyunlara baxırıq. Və bütün bunların nəticəsi nə olur?
Bir komandanın, yəni "Neftçi"nin haqqı tapdanır ki, klubun işində qeyd etdiyim o nöqsanlar dünənki matçda həmin komandanın haqqının yeyildiyi həqiqətini dəyişdirmir.
Samir Abasov "Sumqayıt"da yaxşı iş görür, dünən "Neftçi" ilə matçda da komanda baxımlı, keyfiyyətli oyun göstərdi. Mənə görə, bu komanda Avropaya getməyə layiqdir. Amma "Sumqayıt"ın son 2 oyununda hakimlər Abasovun gördüyü yaxşı işi arxa plana keçirən şübhəli qərarlar verirlər.
Belə olmaz...
Və o da vurğulanmalıdır ki, həm meydan, həm də VAR hakimlərinin nöqsanları tək "Sumqayıt"ın yox, bir çox komandanın oyununda qeydə alınır. Bu, bəzilərinin oyununda isə daha çox olur. Kimisinin lehinə, kimisinin əleyhinə. Bunu təsadüf adlandırmağa adamın dili gəlmir.
Deməli, artıq dilə gəlmək, daha doğrusu, yeni qərar, yeni qərarlar verməyin zamanı çatıb. AFFA-nın rəhbərliyi dəyişib. Bundan sonra onun içi dəyişməlidir.
Həm də VAR dəyişməlidir. Yəni belə VAR. Və həm də VAR-ı yox edənlər.