AFFA dünən belə bir rəsmi məlumat yayıb ki, 2022/23 mövsümündən Şuşa və Ağdamın komandaları da Region Liqasında yarışacaq. Yəni hələ bir il sonra.
44 günlük Vətən müharibəsinə görə cəmiyyətimizdə Qarabağla bağlı kövrəklik, həssaslıq daha da çoxalıb. Ona görə də bu gün ölkədə Qarabağa, şəhidlərə və qazilərə yüksək insani duyğulardan irəli gələrək təmənnasız diqqət ayıranlarla yanaşı, onlara “qayğı” göstərib əslində mənfi reputasiyalarını düzəltməyə can atanlar da az deyil.
Belə bir dönəmdə AFFA azad olunan iki şəhərimizin komandasını növbəti mövsümdən Region Liqasına buraxacağını elan edir. Mən hələlik bunun Şuşa və Ağdamın adı ilə manipulyasiya cəhdi olduğunu iddia etməkdən uzağam. Sadəcə, hər şeyi zamanın öhdəsinə buraxıb özlüyümdə bu suallara cavab tapmağa çalışıram: adı şərti olaraq “Şuşa” və “Ağdam” adlanacaq komandalar ev oyunlarını harada keçirəcəklər? Şuşada heç vaxt komanda olmadığından stadion da olmayıb. Bir il ərzində orada stadion tikəcəklər? Ağdam şəhərinin indiki durumu da hamıya məlumdur. Elə isə həvəskar statuslu “Şuşa” ev oyunlarını Bakıda keçirəcək? Yoxsa Region Liqasını da paytaxt çempionatına döndərəcəklər?
Bəs, “Ağdam”?
Bakıda oynamaqla Ağdamı təmsil edən “Qarabağ” adlı komanda onsuz da var. Amma əlbəttə, həvəskar səviyyəli komandanın Quzanlı qəsəbəsində oynaması mümkündür. Orada zamanında Olimpiya stadionu da tikilib, Premyer Liqa oyunları da keçirilib. O stadion ki, indi meydançasına ayağı qırılmasın, zədələnməsin deyə nəinki futbolçu, heç mal-qara da yaxın durmaz. Ona görə də AFFA niyyətində belə səmimidirsə, yaxın aylarda xərc çəkib meydançanın durumuna bir balaca əl gəzdirsin...
Yoxsa Elxan Məmmədovun vəd verib, yerinə yetirməməklə ixtisaslaşmış usta persona olduğu artıq kimsəyə sirr deyil.
Buyurun, bu da futbol adına yüzlərlə faktdan biri.
İllərdir federasiya rəsmiləri Premyer Liqaya əlavə 2 bölgə komandasını buraxacağını deyir. Zamanı yetişəndə isə bu vəd olur heç nə, çürük qoz. Çünki bölgə futbolu üçün bu günə qədər AFFA-nın dəstəyi yalnız kosmetik mahiyyət daşıyıb. Yoxsa ortada sırf Zaur Axundovla dostluq münasibətlərinə görə “Keşlə” kimi mənasız, uğursuz proyektlərə ildə xərclənən 5-6 milyon manatla Premyer Liqada “Kəpəz”, “Turan Tovuz”, “Zaqatala” kimi 3 bölgə klubu saxmaq mümkün və lazım idi.
Elə isə qəfil nə baş verdi ki, bölgələrdə olmayan futbol AFFA-nın yadına düşdü, Elxan Məmmədov o rayon qalmadı ki, ora səfər etməsin?