Bura artıq həmin şəhərdir - adı üç gündür hələ də dilimə yatmayan Çenhstohova.
Köhnə qitədəki balaca şəhər…
Azərbaycanın çempionu “Qarabağ”ın ilk dəfə qədəmlərini qoyduğu şəhər…
Və bu şəhərdə üç gündür hər gün fasilələrlə yağış yağır. Elə indi də, mən səhər o başdan bu qeydləri edərkən də… İstilik isə günorta 28 dərəcədən o tərəfə keçməyib.
Yayda payızdır sanki. Donuram :))
Cəmi 220 min əhalisi olan kiçik Çenhstohovanı böyük futbolda “Rakov” adlı komanda təmsil edir. Tarixlərində ilk dəfə bu il Polşa çempionu olublar. Paytaxt təmsilçisi “Legiya”nı, əvvəlki çempion Poznan “Lex”i geridə qoyaraq. Çempionlar Liqasında debütləridir. “Flora”nı keçməklə birinci mərhələni uğurla adlayıblar və bizim “Qarabağ”a rəqib olublar. Amma bu uğurlu faktlar hələ o demək deyil ki, şəhər futbolla alışıb yanır. Ümumiyyətlə, bu 3 gündə burada qarşıma nə fan-şop, nə bugünkü “Rakov” - “Qarabağ” oyununa dair afişa, reklam çıxıb.
Bir sözlə, şəhərdə tamamilə sakitlikdir - və tək futbol mənasında da deyil. Hər halda dünən axşama qədərki ilkin təəssüratım odur ki, yalnız yerli stadion burada komandanın olduğunun nişanəsidir.
Stadionun isə cəmi 5500 tamaşaçı tutumu var. “Rakov” üçün müsbət məqam odur ki, bütün tribunalar meydana yaxındır və bu, fanatların oyuna, futbolçuya psixoloji təsir etmə imkanını artırır. “Miejski Stadion Piłkarsk” Avropada bir çox kiçik şəhərə xas olan arenalardakı kimi dəbdəbədən tamamilə uzaqdır.
Yəni skybox yoxdur, VİP və media tribunasının durumu aşağı səviyyədədir.
Amma nə olsun? Futbolu ki, dəbdəbə yox, futbolçu oynayır. Dəbdəbə oynasa idi onda gərək biz Avropa və dünya çempionatlarının final mərhələsinə yüksələ idik. Nə qədər desən gözəl stadionumuz var Bakıda… Futbolda elə Bakıda da ilişib qalmışıq.
Son illər Bakıdan çıxıb Avropada tanınan tək komandamız “Qarabağ”dır. Hərçənd mənim özümdə bugünkü oyun, ümumən cütün taleyi ilə bağlı bir az narahatlıq vardı və düzü, hələ də qalmaqdadır (heyətə görə). Dünən mətbuat konfransında Qurban Qurbanova bununla bağlı sualım da oldu. O, rəqibin gücünü, səviyyəsini qeyd etməklə yanaşı inamlı danışaraq narahatlığı başa düşdüyünü, amma buna səbəb olmadığını da söylədi…
Əlbəttə, “Rakov” “Linkoln” deyil, qarşımızda daha güclü rəqib olacaq. Amma bir detalı da unutmayaq ki, “Qarabağ” son 9 ildə qatıldığı avrokuboklarda hər mərhələdən mərhələyə oyununda artıra-artıra gedib. Bu dəfə də belə olacaq, yoxsa ənənə pozulacaq? Nə “hə” demək olur, nə də “yox”.
Hələlik dünəndən gördüyüm ümumi ab-havadan isə yalnız onu qeyd edə bilərəm ki, “Qarabağ” düşərgəsində bu gün rahatlıq, güclü özünəinam var. Taktiki məsələləri isə Qurban Qurbanov özü düşünüb… Mətbuat konfransında qeyd etdiyi kimi, rəqiblə bağlı hər şeyi açıb danışmağa ehtiyac yoxdur…
Deməli, hamımız səbr edib axşamkı oyunu gözləyək. Və yaxşı nəticəyə, Polşa ilə davam edən Çempionlar Liqası yolçuluğunun qısa deyil, daha uzun olacağına inanaq.