(Mini-futbol millimizin Avropa çempionluğuna həsr olunur)
2012-ci ilin yayıdır. “Neftçi” futbol tariximizdə ilk dəfə Avropa Liqasının qrupuna vəsiqə qazanır. Prezidenti Sadıq Sadıqov, vitse-prezidenti Tahir Süleymanov, baş məşqçisi Böyükağa Hacıyev olan komanda. Klub SOCAR-dan maliyyələşsə də, rəhbərlik xarakter göstərib AFFA-nın komandaya təsirini minimuma endirir. Avropada, yerli liqada uğurlar qazanılır.
Sonra Sadıq Sadıqov təklənir, Rövnəq Abdullayevin futboldakı nadir uğurlu kadrlarından biri istefaya göndərilir, klub AFFA-da Elxan Məmmədovgilin qeyri-rəsmi nəzarətinə keçir. “Neftçi”nin qara günləri başlayır. Davamlı rəhbər, prezident dəyişikliyi bu köklü klubu nəticə baxımından məhv edir.
Yəni AFFA-nın olduğu yerdə uğur olmur. AFFA-nın olmadığı yerdə uğur olur.
“Qarabağ”a baxın. Müstəqil klubdur. Komandanın oturuşmuş sistemini qurmağı bacarmış baş məşqçisi, baş məşqçinin də işinə müdaxilə etməyən rəhbərliyi var. 2014-cü ildən bu yana Avropa kuboklarının qrupunda oynamadıqları il olmayıb. Davamlı yerli çempionluqlar da öz yerində.
Çünki AFFA-nın olmadığı yerdə uğur olur. AFFA-nın olduğu yerdə uğur olmur.
“Qəbələ”nin pulunun yaxşı olduğu vaxtları yadınıza salın. AFFA-ya bağlıllğı olmayan daha bir müstəqil klub idi. Dalbadal iki dəfə Avropa Liqasının qrupuna düşdü. Klubun peşəkar idarəetməsi formalaşdı.
Və indi adı “Şamaxı” olan eks “Keşlə”ni yada salın. AFFA-nın nəzarətində olmuş bir komanda. Kluba 3-4 ildə 15 milyondan artıq vəsait ayrılıb. Nəticə? Avropada bir mərhələ belə adlaya bilməyiblər.
Ona görə ki, AFFA-nın olduğu yerdə uğur olmur. AFFA-nın olmadığı yerdə uğur olur.