Təpədən dırnağa kimi professional futbol adamı. Futbolçusunun yanında olan, onlara görə sinəsini daim irəli verən insan. Hər oyuna komandasını yüksək motivasiya ilə hazırlayan məşqçi. Futbolçusunun təyyarədəki rahatlığından oteldəki qidasına qədər hər şeyi öz nəzarətində saxlayan mütəxəssis. Onları böyüdən adam. Tək futbolçu deyil, həm də fərd kimi.
Futbolçularının zaman-zaman sırf dini inanclarına görə qınayanlar olub. Quran oxumaq müqəddəs iş, mənəvi borcdur. Amma kitabdan söhbət gedirsə, sizə şəxsən təyyarədə gördüyüm bu faktı ilk dəfə mən deyim: Musa Qurbanlı Quranı yəqin ki, oxuyub, amma mən onun Den Braunun romanını oxuduğuna şəxsən şahidəm. Eləcə də onun ingilis dilində sərrast danışmağına da… Qaranın, Bəhlulun bədii ədəbiyyata olan marağına da həmçinin.
Bütün bunlar bir komandanın fikircə də irəli getdiyini göstərir. Son dövrlər Qurban Qurbanovun bir fikrini çox bəyənirəm. Deyir ki, torpaqlarımızı geri alandan sonra daha da ürəklənmişik. Diqqət edin, son bir ildə “Qarabağ”lı futbolçular meydanda bir tək baxımlı futbol oynamır, həm də can qoyaraq döyüşür sanki…
Mərd ürəklə, qeyrət və cəsarətlə.
Və bu ürəyin, bu fədakarlığın sayəsində avrokubokların 1/8 finalının bir addımlığına qədər gəlib, “Qarabağ”.
Dünən mətbuat konfransında Qurban Qurbanovdan soruşuram ki, bizdə bəzi futbol mütəxəssislərinə görə, “Qarabağ” Konfrans Liqasında 1/4, 1/2, hətta finala qədər də getməlidir, yaxud gedə bilər. Qurbanovun cavabına keçməzdən əvvəl şəxsi fikrimi sizinlə bölüşüm ki, belə fikirlər komandaya inamın nəticəsi olsa da, “Qarabağ” üçün ziyanlıdır. O mənada ki, fərz edin, komanda 1/8 finala çıxır və orada uduzur. Futboldan bixəbər çoxluq isə elə düşünə bilər ki, bu, uğursuzluqdur. Yəni mütəxəssislər eyforiyaya qapılıb fikir səsləndirəndə bir balaca ehtiyatlı olmaldırlar. Qurban Qurbanov da cavab olaraq nəzakətlə deyir ki, “Bakıdakı mütəxəssislərin bizə inanmaları xoşdur, amma reallıqlar da var”.
Reallıqlar…
Futbolumuzun reallığına baş vuranda qanımız qaralır, əhvalımız korlanır əlbəttə. Amma ağ olan nələrsə də var.
Avrokuboklarda 1/8 finalın bir addımlığı var. İlk oyunda 1:0 hesablı qələbimiz var. Avropanın daha yüksək mərtəbələrinə addımlayan bir komanda var.