Azərbaycan milli komandasının baş məşqçisi Fernandu Santuş bu gün Haiti (22 mart) və Belarusla (25 mart) keçiriləcək yoxlama oyunları üçün millinin heyətini açıqlayıb.
QOL.az heyətdə 25 futbolçu var. Onlardan 4-ü isə ilk dəfə olaraq əsas milli komandaya dəvət alır ki, bu futbolçulardan da 3-ü 20-21 yaşlıdır.
Söhbət Şahin Şahniyarov, Xəyal Əliyev və Ağadadaş Salyanskidən gedir.
Şahin Şahniyarov
Şahin Şahniyarov 1-ci liqa təmsilçisi “Qəbələ”nin oyunçusu və yetirməsidir. 20 yaşlı futbolçu yarımmüdafiənin mərkəzində çıxış edir. O, daha əvvəl aşağı yaş qrupları üzrə milli komandalara dəvət alıb. İndi ilk dəfə əsas millidə oynamaq imkanı qazanıb.
Diqqət çəkən əsas məqamlardan biri də Azərbaycan millisinin baş məşqşinin ilk dəfə birinci liqadan əsas milliyə oyunçu dəvət etməsidir. Fernandu Santuş bununla bağlı suala cavab olaraq bu gün keçirdiyi mətbuat konfransında jurnalistlərə deyib:
"Onda (Şahin Şahniyarov - red.) çoxlu keyfiyyət gördüm. Mən və mənim koməkçilərim tez-tez aşağı liqalardakı oyunları izləyirik. Orada bir çox oyunçular diqqətimizi cəlb edir. U-17 Liqasını və əvəzedicilərin çempionatını da izləmişəm. Bu, Azərbaycan millisidir. Birdən-birə aşağı liqadan çox futbolçu cəlb edə bilmərik. Təcrübəli futbolçular da gənclərə kömək etməlidirlər. Yaşından asılı olmayaraq, milli komandanın qapıları hər bir azərbaycanlı futbolçunun üzünə açıqdır. Özlərini göstərəndə milliyə dəvət alacaqlar".
Ağadadaş Salyanski
"Neftçi”nin 21 yaşı bu ilin iyununda tamam olacaq hücumçusu Ağadadaş Salyanski də karyerasında ilk dəfə əsas milli komandaya dəvət edilib. Salyanski “Neftçi”nin yetirməsidir. O, bu mövsüm əsas komandada daha çox oynamaq imkanı əldə edib. Mərkəz hücumçusu 2024/25 mövsümündə “Neftçi” ilə bütün turnirlərdə 14 oyunda meydana çıxıb. Salyanski bu matçlarda 3 qol vurub və 1 qolun ötürməsini verib. Perspektivli futbolçu Azərbaycanın U-21 və U-19 millilərində oynayıb. U-21 millisində 2 qol vurmağı da bacarıb.
Xəyal Əliyev
İlk dəfə milliyə dəvət alan daha bir gənc futbolçu isə Xəyal Əliyevdir. Onun 21 yaşı var. “Sabah” klubunun sol vingeri bu mövsüm Premyer Liqada yetərincə oyun imkanı qazanıb və özünü tanıda bilib. Bu mövsüm klubu ilə bütün turnirlərdə 28 oyunda meydana çıxıb, 4 qol vurub və 3 qolun ötürməsini edib. Daha əvvəl U-19 və U-21 millilərinə də cəlb edilmiş Əliyev uğurlu oyunu ilə Fernandu Santuşdan dəvət almağı bacarıb.
Rəhman Daşdəmirov
25 nəfərlik siyahıda daha bir yeni oyunçu var. O, adları çəkilən üç futbolçu ilə müqayisədə nisbətən yaşlı sayılır. Söhbət “Sabah”ın 25 yaşlı mərkəz müdafiəçisi Rəhman Daşdəmirovdan gedir. O, bu mövsüm “Sabah”la bütün turnirlərdə 14 oyunda meydana çıxıb.