Azərbaycan millisinin baş məşqçisi Fernandu Santuş UEFA Millətlər Liqasının 3-cü turu çərçivəsində Tallində Estoniya yığmasına 1:3 hesabla uduzduqları oyundan sonra keçirilən mətbuat konfransında iştirak edib.
QOL.az-ın məlumatına görə, o, əvvəlcə oyun haqqında ümumi fikirlərini bölüşüb.
- Oyuna yaxşı başladıq. 35-ci dəqiqəyə qədər kompakt oynadıq. Rəqibin şansları olmadı. Amma futbol belə oyundur. Rəqib ilk qolu vurandan sonra özümüzü toparlayıb hesabı bərabərləşdirdik. İlk yarıya əlavə olunmuş dəqiqələrdə 2-ci qolu buraxdıq. Rəqib də ağıllı komandadır. Əks-hücumda oynamağa başladılar. Şanslarımızı dəyərləndirə bilmədik. Topu qapıdan keçirə bilmirsənsə, rəqib bundan faydalanır.
- Yarımmüdafiənin mərkəzində iki futbolçu qalmışdı. Onlar sanki "çatdıra" bilmirdi. Məğlubiyyətdə seçdiyiniz taktiki sxemin rolu oldu?
- 3-4-3 sistemi ilə oynayırdıq. Mərkəzdə 4 futbolçu var idi. İlk 35 dəqiqədə bizim oyunçular rəqibə oynamağa imkan yaratmırdı. Onlar əks-hücumda qol vurdular. Bizim buna qədər 4 şansımız var idi, amma istifadə edə bilmədik. Fikrimcə, komanda birinci hissədə ən yaxşısını etdi. Taktiki sxemdə səhv olmayıb. 3 qol buraxdıq. Amma o qədər də qol vurmaq şanslarımız oldu. Normal vəziyyətdə bu oyunun ilk yarısı 2:0 bizim xeyrimizə olmalı idi.
- Əlinizdə olan futbolçuların səviyyəsinin yetərli olduğunu düşünürsünüz?
-Başa düşürəm, amma oyunçuların çox yaxşı şansları oldu. Bu, futboldur, belə şeylər olur. İsveçlə oyunda da çoxlu şanslardan yararlana bilmədik. Bizim problemimiz müdafiədədir. 3 oyunda 8 qol buraxmışıq. Vacib olan odur ki, işimizi davam etdirməliyik. 1-2 həftə ərzində problemləri həll etmək mümkün deyil. Nəsə əldə etmək üçün vaxt lazımdır.
- Hücum futbolu oynadırsınız. Cəsarətlidir, amma bunun arxasında güc yoxdur. Bu taktika ilə davam edəcəksiniz?
- Xeyr, taktikanı dəyişməyi düşünmürəm. Hücum futbolu oynamağa üstünlük verirəm. Bir yol seçmişik. Hər dəfə dəyişmək olmur. Əlimdə olan futbolçularla bu sxemlə davam edəcəyəm. Yarımmüdafiə xəttində 4 oyunçu olacaq.
- Elvin Cəfərquliyev bu gün mükəmməl oyun keçirdi. Onun gələcəkdə hansısa yaxşı kluba keçməsinə töhfə verə, hansısa tanışınıza məsləhət görə bilərsiniz?
- Elvin möhtəşəm hücum talantına malikdir. Amma müdafiə cəhətdən bir az çətinlikləri var. Öz üzərində işləməklə şansları ola bilər. Həm hücumda, həm müdafiədə eyni səviyyədə oynamaq çətindir.
- Bu gün niyə Abbas Hüseynov kapitan idi?
- Niyə olmasın ki? Düşünürəm ki, Abbas yaxşı kapitandır. Əsas kapitan Bədavi Hüseynovdur. Amma o Azərbaycan dilində danışa bilmir. Ona görə də Abbasa üstünlük verdim.