Bu gün futbol üzrə Azərbaycan milli komandası AFFA-nın yeni rəhbərliyinin dövründə ilk oyununü keçirəcək. Rəqib Avro-2024-ün iştirakçılarından biri olan Albaniya millisidir.
Fikrimcə, futbolçular bu görüşə fərqli motivasiyada çıxacaq. Ən azı həm bu, həm də Qazaxıstanla qarşıdakı matç milli üzvlərinin komandaya hələ təyin olunmayan, amma bəlkə də bu görüşləri gizli izləyəcək yeni baş məşqçiyə özlərini göstərmək baxımından yaxşı bir fürsətdir.
Yoxlama görüşləri olsa belə, yaxşı oyun və yaxşı nəticə uzun illərdir millidən haqlı olaraq incik düşmüş azarkeşlərlə komanda arasındakı buzu az da olsa əridə bilər. Çünki bu gun millinin oyunlarında stadionların boş olmasının yeganə bir səbəbi var: uğursuzluq, uğursuzluq və yenə də uğursuzluq.
Ümid edirəm, köhnə rəhbərliyin "xidmətləri" nəticəsində futbolumuzun başı üzərində qalan qara buludları yeni gələnlər zamanla dağıda biləcək. Amma o da qeyd edilməlidir ki, AFFA-nın bugünkü rəhbərliyi, qurumun İcraiyyə Komitəsi ilə bağlı (hər nə qədər onun tərkibi çoxlarını qane etməsə də) indidən birmənalı olaraq neqativ və pozitiv fikirlər səsləndirmək hadisələri qabalamaq olardı.
Necə deyərlər, səbr edib gözləməliyik.
Amma yeni baş məşqçi seçiminə həssaslıq və məsuliyyətlə yanaşılmalıdır. Xüsusən əgər o əcnəbidirsə. Bura gələn məşqçi tək cibini deyil, təmsil etdiyi ölkə qarşısındakı məsuliyyətin də fərqinə varmalıdır. Bu məsələdə isə AFFA-nın yeni rəhbərliyinin baş məşqçiylə fərdi söhbətlərindən çox şey asılı olacaq. Əvvəli məşqçi Canni de Byazinin davranışlarında biz peşəkar məşqçini deyil, daha çox ədəbaz, lovğa və özünü bəzən xuliqansayağı tərzdə aparan bir italyan görürdük...
Bundan sonra belə olmamalıdır. Bura gələn məşqçi birinci növbədə təmsil etdiyi ölkəyə, onun azarkeşlərinə, mediasına hörmət qoymağı bacarmalıdır.
Nəhayət, milliyə futbolçular seçilərkən komandaya xeyir verməmiş lazımsız legionerlərə millinin qapısı birdəfəli bağlanmalı və yola öz vətənpərvər azərbaycanlılarımızla çıxılmalıdır.