“Bakı-2015”də Böyük Britaniyanı təmsil edən taekvandoçu Martin Stamper “525-ci qəzet”ə müsahibəsi
- Azərbaycana ilk dəfədir gəlirsən?
- Yox, 3-4 il bundan öncə Bakıda olmuşam.
- Bakıda nə kimi dəyişiklik gördün?
- Bir neçə gündür ki, Bakıdayam. Şəhərinizi də gəzmək imkanın olub. Bakı həqiqətən çox dəyişib.
İnanılmaz bir şəhərə çevrilib. Atletlər kəndində də idmançılar üçün mükəmməl şərait yaradılıb. Hər şey yüksək səviyyədədir.
- İlk dəfə keçirilən Avropa oyunları Azərbaycana həvələ olunması haqqında nə deyə bilərsən?
- Azərbaycan da Avropanın bir parçasıdır və çox gözəl bir mövqedə yerləşir. Ona görə də bu oyunların qarışıq mədəniyyətə malik bir Avropa ölkəsində olması çox gözəldir.
- “Baki-2015”in təşkilatçılığı necə?
- Hər şey mükəmməldir. Bir neçə böyük turnirlərdə, Olimpiya oyunları və dünya çempionatlarının iştirakçısı olmuşam. Əminliklə deyə bilərəm ki, “Bakı-2015” bunlar arasında təşkilatı baxımdan çox fərqlənir. “Bakı-2015”i mini Olimpiya Oyunları da adlandırmaq olar. Bu tədbir Avropada təşkil olunmuş ən böyük və səviyyəli idman bayramıdır.
- “ Bakı-2015”in açlış mərasimində iştirak edirdin?
- Çox istərdim həmin gün Bakıda olum və açılış mərasimini canlı izləyim. Amma təəssüflər olsun ki, bu möhtəşəm mərasimi canlı izləyə bilmədim. Bakıya açılışdan sonar gəldik. Amma televiziya vasitəsi ilə izlədim. Böyük Britaniyada da insanlar “Bakı-2015”in açılışını çox bəyəndilər.
- Avropa oyunlarında çıxışını erkən başa vurdun.
- Bu barədə danışmaq istəmirəm. Qismət belə imiş ki, yarışdan kənarda qaldım.
- Əgər Bakıda medal qazana bilsəydin, bu, karyeranda nə dərəcədə əhəmiyyətli olacaqdı?
- Medal qazana bilsəydim, bu mənim üçün Olimpiya medalına bərabər olacaqdı.