“Qəbələ”nin kapitanı Asif Məmmədovun QOL.az saytına müsahibəsi
- Misli Premyer Liqasının 31-ci turunda səfərdə çempiondan xal aldınız. Qeydə alınan 2:2-lik bərabərliyi necə şərh edərdiniz?
- Bizi çox çətin oyun gözlədiyini bilirdik. “Qarabağ”ın gücü də hər kəsə məlumdur. Bütün gücümüzlə meydanda mübarizə apardıq, İlk hissədən sonra öndəydik. Təəssüf ki, qələbə hesabını qoruya bilmədik. Amma “Qarabağ”la səfərdə heç-heçə də yaxşı nəticədir.
- Turnir cədvəlindəki mövqeyinizi nəzərə alsaq, qazanılan 1 xal sizin üçün gözlənilməz olmadı?
- “Qarabağ”la oyunlarımız həmişə maraqlı keçir. Çətin səfərdə 1 xal qazanmağımız sevindiricidir. Vacib xal qazandığımızı deyə bilmərəm. Çünki 99 faiz Premyer Liqadan düşmüşük. Barışmışıq bununla.
- Lakin riyazi cəhətdən şansınız qalır...
- Bəli, riyazi cəhətdən, kağız üzərində şans var. Amma açıq deyim ki, hazırda çempionat barədə bir o qədər düşünmürük. Təbii ki, bacardığımız qədər xal toplamağa çalışırıq. Lakin realist olmaq lazımdır. Hazırda bütün ümidimiz kubokadır.
- Yəni çempionatla bağlı ümidiniz ancaq İcraiyyə Komitəsinin Premyer Liqada klub sayını artırmağınadır?
- Bəli, ümid ancaq onadır. Yalandan nə deyim? Şans 50 faiz, 30 faiz olsaydı, nəsə danışmaq olardı. Amma reallıq odur ki, bu gün bizim şansımız yarım faiz, bir faizdi.
- Qarşıdan kubokda yarımfinalın cavab oyunu gəlir. Demək olar ki, bu, “Qəbələ” üçün mövsümün ən vacib oyunudur?
- Bəli, olar. Bu oyun komandanın taleyində çox şeyləri həll edə bilər. Hələ ki ruhdan düşməyə haqqımız yoxdur. Finalın bir addımlığındayıq.
- “Zirə”yə ilk oyundakı 1:2 hesablı məğlubiyyətdən sonra final şansını necə dəyərləndirirsiniz?
- Finala adlamaq üçün şansımız var. Evdə, öz azarkeşlərimiz önündə oynayacağıq. Əlimizdən gələni edəcəyik ki, finala vəsiqə qazanaq. Çalışırıq bu mövsüm nə iləsə yadda qalaq.
- Kaxaber Sxadadzenin gəlişi “Qəbələ”də nəyi dəyişib?
Nə deyim vallah. Hələ ki bir söz deyə bilmərəm.
- Oyun baxımından ciddi fərq olmadığı nəticələrdə görsənir. Daxildə də hansısa dəyişiklik olmayıb?
- Hər şey necə var, elə də davam edir. Onsuz da “Qəbələ”də daxildə ab-hava həmişə yaxşı olub.
- Ötən turda “Turan Tovuz”dan alınan məğlubiyyətdən sonra qapıçı Kristof Atanqanın paltardəyişmə otağında təzyiqlərə məruz qaldığı barədə yayılan xəbərlər nə dərəcədə doğrudur?
- Orda elə bir hadisə olmayıb. Kimsə bunu sübut etsə, üzr istəməyə hazıram. Olmayan şeyi deyəndə, yazanda adama yer edir. Bəli, daha əvvəl paltardəyişmə otağında bir dəfə mənlə Samuel Tetteh arasında gərginlik olmuşdu. Bunu danmıram. Bu, hər bir komandada olan hadisədir. Kapitan kimi iradımı bildirmişdim ki, bura gəlmisinizsə, oynamaq, mübarizə aparmaq lazımdır. Bu, olub. Amma olmayan şey yazılanda adamda qıcıq yaradır. Mən bütün jurnalistlərə səslənirəm ki, əllərində sübut olan, dəqiq məlumatı yazsınlar. Olmayan şeyi yazanda qıcıq yaradır.