“Zirə”nin baş məşqçisi Rəşad Sadıqov ötən gün “Qarabağ”la keçirilən oyundan sonra Azərbaycan kubokunun reqlamenti ilə bağlı təklifini irəli sürüb.
QOL.az xəbər verir ki, o, kubokda oyun sayının artırılmasının tərəfdarı olduğunu söyləyib. R.Sadlqov bildirib ki, oyunları qruplar təşkil etməklə keçirmək olar. Onun fikrincə, Premyer Liqa komandalarının kuboka birbaşa 1/4 finaldan başlaması doğru deyil. Bu zaman R.Sadıqov ötən mövsüm öz komandası "Zirə"nin də yarışa 1/4 finaldan başladlğını xatırladıb.
"Tutaq ki, çempionatda 6-7-ci yeri tutan komanda 1/4 finaldan başlayıb 5 oyun keçirməklə avrokuboka gedir. Çempionatda 36 oyun keçirib 4-cü yeri tutan isə Konfrans Liqasından kənarda qalır. Bu, doğru deyil" - deyə o qeyd edib.
Azərbaycanın Əməkdar məşqçisi Ağasəlim Mircavadov da Qol.az saytına açıqlamasında kubokda oyun sayının az olmasını düzgün hesab etmir. O qeyd edib ki, cəmi 4 qələbə ilə kuboku qazanmaq doğru deyil: “Biz bu barədə öz fikrimizi bildirmişik ki, kubokda oyunlar qrup şəklində olmalıdır. Qruplar şəklində olanda oyun sayı artır. Güclü olan komanda qrupdan çıxacaq. Oyun sayı çox olanda təsadüfən irəliləyən komanda ola bilməz. Amma kuboka 1/8 finaldan başlayanda təsadüfi qələbə ola bilər. Bizdə hər şey imkan verir ki, kubokda oyunlar qruplardan başlasın. Çox oyun keçirməyə hava şəraiti də imkan verir. Həqiqətən Azərbaycan kubokunda oyun sayı çox azdır. Ümumiyyətlə, hər bir futbolçu ildə 50-55 oyun keçirməlidir. Hələ 60-dan danışmıram. Yalnız “Qarabağ”ın futbolçuları bu saya çatırlar. O da avrokubokların oyunlarına görədir. Bəs qalan futbolçular? Onların ildə heç 50 oyunu olmur”.
A.Mircavadov Azərbaycan kubokunda qaydaların dəyişməli olduğunu qeyd edib: “Təsəvvür edin ki, komanda kubokda 4 oyun keçirir, titulu qazanır və Azərbaycanı avrokuboklarda təmsil etmək hüququ əldə edir. Bu, düzgün deyil. Ona görə də kubokun reqlamentində dəyişiklik etmək lazımdır”.