"Qarabağ" komandasının matçlarına azarkeş marağının az olması barədə dəfələrlə deyilib, yazılıb.
Son 11 ildə Avropa kuboklarının daimi iştirakçısı olan, bu 11 ilin 10-da Azərbaycan çempionu adını qazanan Ağdam təmsilçisinin yerli çempionatdakı matçlarına biganə münasibət davam etməkdədir.
Bunu Peşəkar Futbol Liqasının bu gün açıqladığı hesabat növbəti dəfə təsdiqləyir. Bu barədə az sonra.
İndi ona gələk ki, Qurban Qurbanovun komandasının Avropa kubokları matçları zamanı çox vaxt tribunaların dolu olduğunu görürük. Hətta bu zaman klubdan pulsuz bilet istəyənlərin sayı-hesabı da olmur. İnsafən, "Qarabağ" klubuna bununla bağlı müraciətlərin əksəriyyətinə də təmənnasız olaraq müsbət cavab verilib. Halbuki Avropada pulsuz bilet anlayışını eşidəndə buna təəəccüb edirlər. Lakin bizdə belə deyil. Əsas odur ki, azarkeş daim komandasının yanında olsun.
Di gəl ki, necə deyərlər, Azərbaycanda iki təbəqə azarkeş ordusu var: avrokubok matçlarına və bir də çempionat oyununa gələnlər. "Qarabağ"ın avrokubok oyunların izləyənlərin əksəriyyətini biz çempionat oyunlarında görə bilmirik. Avropa kuboklarının görüşləri vaxtı Tofiq Bəhramov adına Stadionunun 30 minlik tribunaları dolu olur. Amma həmin komandanın eyni məkandakı çempionat matçlarına bəzən heç 300 azarkeş da toplaşmır.
Dünən keçirilən "Qarabağ" - "Araz Naxçıvan" oyununda tribunaların kədərli mənzərəsi
Acınacaqlı, könül qıraq statistikadır.
Statistika demişkən, PFL-in açıqladığı hesabata görə, "Qarabağ" bu mövsüm çempionatın 9 ev oyununa topladığı azarkeş sayına görə heç ilk üçlüyə belə düşməyib! Təsəvvür edirsiniz?
Bu siyahıda birinci yerdə bölgə təmsilçisi "Turan Tovuz"dur. Komandanın 9 oyuna ümumən 39 min 700 tamaşaçı (orta hesabla hər ev matçına 4411 tamaşaçı) gəlib. "Neftçi" ikinci (9 oyuna, 21 min 931 azarkeş), "Sumqayıt" isə üçüncüdür (21 min 450).
"Qarabağ" isə siyahıda yalnız 4-cü yeri tutur. Ağdam klubunun 9 ev oyuna cəmi 13 min 820 azarkeş gəlib orta hesabla hər ev matçına 1536 nəfər).
İlk üçlükdə olan komandalar daim böyük və sadiq azarkeşləri ilə seçilib. Amma bu rəqəmlərin özü belə çox az görünür. "Qarabağ"ın yerli oyunlarda azarkeş sarıdan durumu isə lap acınacaqlıdır...
Və gedişat göstərir ki, çempionatda güclü rəqabət yaranmadıqca, klublar güclənmədikcə (məsələn, "Neftçi"), bölgələrdə komanda sayı artmadıqca (məsələn, "Xəzər Lənkəran" yenidən liqada olmadıqca) "Qarabağ" Avropada lap finala qədər getsə belə, onun çempionatda görəcəyi elə o 300-500 sadiq azarkeş olacaq.