Dünən Avropa Liqasının Liqa mərhələsində 6-cı tur geridə qaldı.
QOL.az-ın xəbərinə görə, Azərbaycan çempionu "Qarabağ"ın da yarışdığı bu turnirdə artıq 2024-cü ildə matçlar başa çatıb. Yarış bir də 2025-ci ilin yanvarın 21-də başlanacaq 5-ci turun oyunları ilə bərpa olunacaq.
Qeyd edək ki, 6-cı turun matçlarından sonra artıq 7 komanda ən azı pley-off mərhələsini təmin edib. Bunlar hərəyə 16 xalı olan "Latsio" və "Atletik", "Anderlext" (14), "Lion", "Ayntraxt" (hərəyə 13 xal), "Qalatasaray" və "Mançester Yunayted"dir (hərəyə 12 xal).
6 oyundan sıfır xalı olan və sonuncu - 36-cı yerdə qərarlaşan Kiyevin "Dinamo" komandası isə son iki turun nəticəsindən asılı olmayaraq "pley-off"a yüksəlmək şansını itirib.
"Qarabağ"a gəlincə, Ağdam təmsilçi 3 xalla 33-cü yeri tutur. Qurban Qurbanovun komandası dünən "Elfsborq"a məğlubiyyətdən (0:1) sonra ilk "24"lüyə düşmək şansını daha da çətinləşdirib. İndi bundan sonra "Qarabağ" Bakıda FKSB (Rumıniya) və Afinada "Olimpiakos"a (Yunanıstan) qarşı keçiriləcək matçlarda hökmən qələbə qazanmalıdır. Lakin hətta bu halda belə, "Qarabağ"ın yarışı "24"lükdə başa vurub növbəti mərhələyə yüksələcəyinə söyləmək tez olar. Çünki bu mərhələdə çox şeyə 5-ci turun matçlarından sonra aydınlıq gələcək.
Qeyd edək ki, "pley-off"a yüksəlmək istəyən komanda ən pis halda 24-cü yeri tutmalıdır. Hazırda 24-cü yerdə "Qarabağ"ın dünən məğlub olduğu "Elfsborq" tutur. Onların, eləcə də 22 və 23-cü yerləri tutan PAOK-la "Mityüland"la ehtiyatında 7 xal var.
Həmin komandalarla yanaşı 25-ci yerdə olan "Braqa"nın da 7 xalı var. Onlar 5-ci turda qalib gələcəyi halda isə "Qarabağ"ın da pley-off-a çıxmaq şansının üstündən xətt çəkiləcək. Yəni artıq həmin tur FKSB üzərindəki mümkün qələbənin də bir əhəmiyyəti qalmayacaq və "Oimpiakos"la sonuncu turun görüşü "Qarabağ" üçün yalnız formal əhəmiyyət daşıyacaq.
Beləliklə, bizə indi yalnız möcüzəyə ümid bəsləmək qalır.
Xatırladaq ki, avrokubokların yeni formatına əsasən, Liqa mərhələlərində 1-8-ci yeri tutan komandalar birbaşa 1/8 finala, 9-24-cü yeri tutuanlar isə pley-off mərhələsinə (şərti olaraq 1/16 finala) vəsiqə qazanır. 25-36-cı yeri tutanlar isə yarışda iştirakını başa vurur.