Bu mövsümdən tarixdə ilk dəfə keçirilməyə başlayacaq Çempionlar Liqasının Liqa mərhələsinin bütün iştirakçıları məlum olub.
QOL.az-ın xəbərinə görə, dünən keçirilən pley-off mərhələsinin oyunlarından sonra 36 iştirakçının hamısının adına aydınlıq gəlib. Azərbaycan çempionu "Qarabağ" Xorvatiyanın "Dinamo" (Zaqreb) komandasına hər iki görüşdə (0:2, 0:3) uduzaraq Liqa mərhələsinə düşmək şansını itirib.
Məlum olduğu kimi, ÇL-də artıq qrup mərhələsi ləğv olunub və o, Liqa mərhələsi ilə əvəzlənib. İndi komandalar qrupda olduğu kimi 3 komanda ilə 6 oyun deyil, 8 fərqli rəqiblə 8 oyun keçirəcək. Oyunlardan 4-ü evdə, 4-ü səfərdə olacaq (eyni sistem Avropa Liqasında da tətbiq edilib. Konfrans Liqasında da 36 iştirakçı olacaq. Amma orada komandalar Liqa mərhələsində 6 oyun keçirəcək (3-ü evdə, 3-ü səfərdə).
ÇL-də Liqa mərhələsi sentyabrın 15-də başlanacaq, 2025-ci ilin yanvarın 25-də isə yekunlaşacaq. 1-8-ci yeri tutanlar 1/8 finala yüksələcək, 9-24-cü yeri tutanlar isə 1/8 finala çıxmaq üçün 2 matçdan ibarət pley-off matçlarında oynayacaqlar. 24-36-cı yeri tutanlar avrokuboklarda mübarizəni başa vuracaqlar.
Qeyd edək ki, bu gün Bakı vaxı ilə saat 20:00-da Monakoda ÇL-in Liqa mərhələsinin püşkatma mərasimi başlayacaq.
Yarışda ən çox komanda ilə (hərəyə 5) İtaliya və Almaniya təmsil olunur.
Ümumilikdə tarixdə ilk dəfə keçiriləcək ÇL-in Liqa mərhələsinin 36 iştirakçısı aşağıda adları qeyd edilən komandalardır:
İngiltərə (4): "Arsenal", "Aston Villa", "Liverpul", "Mançester Siti"
İspaniya (4): "Atletiko", "Barselona", "Jirona", "Real"
Almaniya (5): "Bavariya", "Bayer", "Borussiya" Dortmund, "Leyptsiq", "Ştutqart"
İtaliya (5): "Atalanta", "Bolonya", "İnter", "Milan", "Yuventus"
Fransa (4): "Brest", "Lill", "Monako", "Pari Sen-Jermen"
Niderland (2): PSV, "Feyenoord"
Portuqaliya (2): "Benfika", "Sportinq"
Belçika (1): "Brügge"
Avstriya (2): "Zalsburq", "Şturm"
Serbiya (1): "Srvena Zvezda"
Slovakiya (1): "Slovan"
Ukrayna (1): "Şaxtyor"
Xorvatiya (1): "Dinamo" Zaqreb
Çexiya (1): "Sparta"
İsveçrə (1): "Yanq Boyz"
Şotlandiya (1): "Seltik"