Mövsümün ikinci yarısına hazırlıqları Antalyada davam etdirən “Sabah”ın kapitanı Elvin Camalov Qol.az saytının suallarını cavablandırıb.
- Artıq bir həftədir davam edən Antalya hazırlığınız necə keçir?
- Hazırlıq yaxşı gedir. Bütün komanda olaraq məşqlərdə var qüvvəmizlə məşq edirik. Məşqçilərin tapşırıqlarını nöqsansız yerinə yetirməyə çalışırıq. Əhvalımız yaxşıdır.
- Ötən gün yoxlama oyununda Rumıniya “Rapid”inə 2:1 hesabı ilə qalib gəldiniz. Oyun haqda fikirlərini bilmək istərdik.
- Bəli, Antalyada ilk yoxlama oyunumuzu keçirdik. “Rapid” Rumıniya çempionatında yüksək pillələrdə qərarlaşmış komandadır. Fikrimcə, yaxşı oyun alındı. Matçda üstünlük bizdə idi. Çoxlu qol fürsəti yaratdıq. Düzdür, səhvlərimiz də oldu. Amma bu cür oyunların əsas üstünlüyü məhz səhvlərimizi görüb, onları aradan qaldırmaq imkanı verməsidir.
- Qol fürsətləriniz çox olsa da, ikisindən faydalana bildiniz.
- Razıyam. Ümumiyyətlə, oyunun böyük hissəsi bizim üztünlüyümüzlə keçdi. Bu, il ilk oyunumuz olmasına baxmayaraq, məncə, komanda olaraq yaxsı təsir bağışladıq. Bu, futbolun bir parçasıdır. Bizim irəli xətdə kifayət qədər keyfiyyətli və təcrübəli futbolçularımız var. Lakin qeyd etdiyim kimi, qol fürsətlərini qaçırmaq da futbolun tərkib hissəsidir. Bəzən bir matçda çoxlu qol fürsəti yaratsan da, bundan heç də maksimum yararlana bilmirsən.
- Turnir cədvəlində 8-ci pillədə olmaq komandanın motivasiyasına hansı formada təsir edir?
- Biz turnir cədvəlinə yox, öz oyunlarımıza köklənirik. Bəli, mövsümün ilk yarısı istədiyimiz kimi keçmədi. Çoxlu xal itkiləri oldu. Lakin hələ yalnız mövsümün ilk yarısı geridə qalıb. Bizi qarşıda daha 18 oyun gözləyir. İnanıram ki, bu oyunlardan sonra istədiyimiz nəticəni ala biləcəyik.
- İstədiyiniz nəticə hansıdır?
- Hər matçda maksimum xal qazanmaq və getdikcə öz oyunumuzu təkmilləşdirmək, inkisaf etdirmək. Bütün bunlar olduqdan sonra nəticə də özünü göstərəcək. Biz də bütün komandalar kimi çempionatı medalçılar sırasında, mümkün qədər yüksək pillədə başa vurmaq istəyirik.
- Bu mövsüm Premyer Liqada rəqibləriniz ötən illərlə müqayisədə daha güclüdür. “Sabah” qış fasiləsindən sonra özündə güc tapa biləcək?
- Bəli, bu il çempionatda yüksək yerlər uğrunda rəqabət daha güclüdür. Bunu komandalar arasındakı xal fərqinə baxaraq da görmək mümkündür. Hamımız daha yaxşı olması üçün çalışırıq. Əlbəttə ki, çətin olacaq. Amma biz öz gücümüzə inanırıq. İnanırıq ki, mövsümün ikinci yarısında vəziyyəti xeyrimizə dəyisə biləcəyik.
- “Sabah”ın aparıcı üvlərindən olan Aleksey İsayevin komandadan gedişi oyununuza necə təsir edəcək?
- Aleksey yaxşı futbolçu olmaqla yanaşı, həm də yaxşı komanda yoldaşıdır. Əsas heyət üzvlərindən biri idi. Ona gələcək karyerasında, “Qarabağ”da uğurlar arzulayıram. Əminəm ki, yeni klubunda özünü göstərə biləcək. Onun gedişinin komandaya təsirinə gəldikdə, bizdə kifayət qədər yaxşı futboçular var. Heyətdə olan futbolçuların onun yoxluğunu hiss etdirməyəcəyinə inanıram.