İngiltərənin "Mançester Siti" klubu 5-ci liqaya düşmək təhlükəsi ilə üz-üzədir.
QOL.az xəbər verir ki, bu haqda "The Telegraph" məlumat yayıb.
Maliyyə feyr-pley qaydalarının çoxsaylı pozuntuları təsdiqlənərsə, "şəhərlilər" təkcə Premyer Liqadan deyil, həm də İngiltərənin bütün peşəkar futbol sistemindən xaric edilə bilərlər.
Əksər ekspertlər əvvəllər "Mançeser Siti" üçün ən ağır cəzanın xalların silinməsi və ya Premyer Liqadan aşağı liqaya düşməsi olacağını proqnozlaşdırmışdılar. Lakin qaydalar klub üçün təhlükəli vəziyyət yaradır: Çempionşip, Birinci Liqa və İkinci Liqaları idarə edən İngiltərə Futbol Liqası (EFL) Premyer Liqadan xaric edilən klubu avtomatik olaraq öz üzvlüyünə daxil etmək üçün rəsmi olaraq öhdəlik daşımır.
Əgər İngiltərə Futbol Liqaları qalmaqallı klubu qəbul etməkdən imtina edərsə, "Mançester Siti" Milli Liqaya müraciət etməli olacaq. Bu isə yarı-peşəkar statusa malik 5-ci diviziondur.
Hazırda müstəqil komissiya kluba qarşı maliyyə pozuntuları ilə bağlı 115 iddianı araşdırır. Dinləmələr davam edir və bu il İngiltərə futbolunun mənzərəsini dəyişdirə biləcək yekun hökmün verilməsi gözlənilir.
Ən pis ssenari gerçəkləşərsə, dünyanın ən varlı klublarından biri bir neçə min tamaşaçı tutumuna malik stadionlarda yarı-peşəkar komandalarla oynamaq məcburiyyətində qalacaq.