Futbol mütəxəssisi Vaqif Sadıqov AFFA-nın ictimaiyyət üçün açıqladığı İnkişaf strategiyasına dair fikirlərini bildirib və təklifini irəli sürüb.
O, QOL.az saytına açıqlamasında bildirib ki, Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiyasiyası ölkədə futbolun inkişafına və populyarlaşmasına töhfə vermək niyyətindədir: “AFFA-nın nizamnamə məqsədləri futbol təşkilatlarının yeri və rolu əsasında formalaşdırılıb: futbolun əhəmiyyətinin artırılması, vətəndaşların sağlamlığının möhkəmləndirilməsi və sağlam həyat tərzinin yaradılması.
Futbol cəmiyyətin bütün təbəqələrini birləşdirir. Futbolun bütün subyektləri maraqlıdır ki, futbol bölücü deyil, birləşdirici amil olsun.
AFFA-nın strateji planlaşdırmaya diqqət yetirməsi təkcə milli komandalar və peşəkar futbol institutunu yox, həm də daha çox kütləvi və gənclər futbolunu, futbolun bütün növlərinin və növlərinin inkişafını əhatə edir. Bu yanaşma Azərbaycanda futbol oynayanların sayının dəfələrlə artmasını təmin edəcək.
"Futbol Strategiyasının"əsas prioritetləri;
- Uşaq, gənclər və kütləvi futbolun sürətli inkişafı.
Uşaq məşqçilərinin fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə yanaşmalara köklü şəkildə yenidən baxılması motivasiya mexanizmləri dəyişəcək.
- Məşqçilər, menecerlər, hakimlər və bütün futbol mütəxəssislərinin hazırlanması sahəsində keyfiyyətcə irəliləyiş.
Bu prioritetin praktiki həyata keçirilməsinin təmin edilməsinə məşqçilər və hakimlər üçün hazırlıq mərkəzlərinin dayanıqlı piramidasının qurulması, milli komandalara namizədlərin monitorinqi, futbol məktəblərində istedadlı futbolçuların daim təşkili ilə nail olunacaq.
- Azərbaycanda futbolunun maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi tempinin artırılması, çempionatına hazırlıq çərçivəsində futbol infrastrukturunun obyektlərinin əhəmiyyətli dərəcədə modernləşdirilməsi, onların cəlbedici və geniş ictimaiyyət üçün əlçatan olması planlaşdırılır.
- Stadionlarda sağlam mühitin yaradılması, Azərbaycanda futbol yarışlarına tamaşaçı marağının artırılması.
Bu prioritetin təmin edilməsi Azərbaycan futbolunda son illərdə xüsusilə geniş yayılmış neqativ halların aradan qaldırılması üzrə kompleks tədbirlərə əsaslanacaq.
- Futbol proseslərinin elmi-metodiki və tibbi-bioloji təminatında Avropada inkişaflara əsaslanaraq, gənc futbolçuların yetişdirilməsi üçün ən yaxşı təcrübələrin tətbiqinə əsaslanan böyük futbol ehtiyatlarının yetişdirilməsi üçün daxili sistemi canlandırmalıdır.
Bu prioritetin həyata keçirilməsinə regionlarda müasir, vahid metodlardan istifadə etməklə gənc futbolçuların yetişdirilməsinin vahid sistemini formalaşdıran Milli Komandaların Hazırlanması Mərkəzinin və futbolçuların hazırlanması üzrə elmi-tədris mərkəzlərinin yaradılması kömək edəcək. Bu yanaşma davamlı yüksək nəticələr əldə etmək üçün zəruri rəqabət üstünlüklərinin yaradılmasını təmin edəcək.
Ölkə futbolunun və ictimai-siyasi həyatının yeni reallıqlarının nəzərə alınması “Futbol Strategiyasına"onun icrasını təmin edəcək.
Gələcəkdə “Futbol Strategiyasına"daxil olan layihə və proqramlara addım-addım dəstək vermək və onun əsas məqsədlərinin əldə olunma dərəcəsini kəmiyyətcə qiymətləndirmək lazımdır”.
Sonda V.Sadıqov Strategiyaya dair təklfini də irəli sürüb.
O deyib ki, futbolun veteranlarının dəstəklənməsi və futbolçu karyerasını başa vurmuş şəxslərin futbol peşəsinə yiyələnməsinə şərait yaradılması üçün tədbirlər kompleksi hazırlanmalıdır: “Düşünürəm ki, bizi çox uzun və çətin bir yol gözləyir. Biz səbrli olmalı və yorulmadan işləməliyik. Bunu təkcə AFFA yox, bütün futbol ictimaiyyəti - klublar, jurnalistlər, veteranlar, azarkeş klubları və digərləri də etməlidir”.